Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta oznacza zdecentralizowany system płatności, który pozwala na przesyłanie pieniędzy przez internet bez konieczności korzystania z usług zaufanej strony trzeciej. Transakcje te są tanie i w większości przypadków bezpłatne. Jest ona uznawana za wirtualną lub cyfrową walute , a jej bezpieczeństwo zostało zwiększone dzięki wykorzystaniu kryptografii. To zabezpieczenie sprawia, że waluta jest trudna do podrobienia. Nie jest ona wydawana przez organ centralny. Jest zatem odporna na manipulacje lub ingerencję ze strony rządu. Obecnie funkcjonują tysiące walut kryptograficznych.

Bitcoin – pierwsza kryptowaluta

Bitcoin był pierwszą taką walutą, która zawładnęła powszechną społecznościa i została wprowadzona na rynek w 2009 roku. Sukces Bitcoinq przyniósł krypto walutowy boom, który obserwujemy obecnie. Inne podobne i czasami konkurujące ze sobą waluty, takie jak Litecoin, Ether i Monero, oferują swoim użytkownikom różne korzyści. Projekty te bazowały na zasadach kryptowaluty i przekształciły się w wysoce zaawansowane narzędzia, które służą nie tylko jako środek wymiany.

Całkowita decentralizacja

Całkowita decentralizacja jest główną cechą większości walut kryptograficznych. W związku z tym nie istnieje żaden określony centralny punkt władzy. Jest to możliwe, ponieważ każdy uczestnik transakcji posiada pełną kopię wymaganych transakcji. Tworzy to prężną sieć, która nie może być zmieniona ani odwrócona przez nikogo. Rządy i banki starają się obecnie wprowadzić tę technologię, skutecznie dążąc do tworzenia luźno scentralizowanych kryptowalut dla swoich własnych celów.

Wysoki poziom anonimowości

Wszystkie transakcje Bitcoin mogą być śledzone ze względu na siec blokchain. Jest to jedna z cech łańcucha blokowego, chociaż śledzenie tych transakcji może być niepraktyczne w wielu przypadkach. Bitcoin oferuje swoim użytkownikom pewien stopień anonimowiści, który służy do ochrony tożsamości osób, które dokonują transakcji. Niektóre nowsze waluty kryptograficzne mają różne mechanizmy, aby zapewnić swoim użytkownikom pełną anonimowość. Te nowe systemy mogą być wykorzystywane przez przestępców, ponieważ oferują one kompletne ukrycie tożsamości. Trudno jest śledzić działalność przestępczą jezeli jako środek płatniczy jest w niej uzywana kryptowaluta . Bitcoin jest obecnie szeroko monitorowany przez organy ścigania, co czyni go mało użytecznym narzędziem do wykorzystania w celach przestępczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *